Ako ste poput mene, vjerojatno nemate sate i sate slobodnog vremena koje biste mogli posvetiti pisanju. Možda biste željeli da ga imate, ali kao i ja, jednostavno ga nemate dovoljno. Život se događa i to je sasvim normalno. No, ako želite pisati (i završiti svoj roman) unatoč već prepunjenom rasporedu, ono što vam zapravo treba je 20 minuta dnevno.
20 minuta. Svaki dan.
Ovo se može činiti kao nemoguća misija, a možete se i pitati što možete u 20 minuta? Pa, zapravo, možete jako puno. S malo planiranja i discipline, tih 20 minuta može postati neprocjenjivo vrijeme za izražavanje vaše kreativnosti.
U nastavku nekoliko savjeta gdje pronaći i kako iskoristiti tih 20 minuta svaki dan za pisanje, a onda i postizanje vaših spisateljskih ciljeva.
> Planirajte unaprijed
Pregledajte svoj dnevni raspored i identificirajte mjesta gdje možete ubaciti 20 minuta za pisanje. To može biti navečer kad svi ukućani odu spavati ili ujutro prije nego se svi probude. Može biti tijekom pauze za ručak ili u javnom prijevozu. Sigurna sam da u danu postoji slobodnih 20 minuta u kojima možete pisati, umjesto da, recimo, skrolate po mobitelu;)
Postavljanjem specifičnog vremena za pisanje u danu povećavate vjerojatnost da ćete se toga i pridržavati.
> Pisanje = prioritet
Jedan od razloga zašto mnogi ne uspijevaju pronaći vrijeme za pisanje je taj što ga ne vide kao prioritet. Ako vam je pisanje važno, tretirajte ga kao i bilo koju drugu stvar koja vam je važna. Stavite ga na vrh svoje liste prioriteta i obavežite si sami sebi na tih 20 minuta pisanja svaki dan. Jednako kao što se obavežete prijateljici da idete u šetnju ili kao što se obavežete na radni sastanak.
> Uklonite ometanja
Kako biste maksimalno iskoristili tih 20 minuta, važno je ukloniti sva moguća ometanja. Maknite mobitel, ugasite televizor, zatvorite nepotrebne prozore na računalu i zamolite ukućane da vas ne ometaju tijekom tih 20 minuta. Stvaranjem mirnog i fokusiranog okruženja, možete se u potpunosti posvetiti pisanju i biti produktivni.
> Timer
Trebate timer, i to ne onaj na mobitelu jer bi vam pogledavanje na mobitel moglo ometati pažnju ili još gore, moglo bi ju odvući u neželjenom smjeru. Nabavite timer / sat / štopericu i neka odbrojavanje i spisateljski sprint (writing sprint) počne.
> Neka pisanje postane navika
Dosljednost je ključna. Kada svakodnevno pišete, čak i samo 20 minuta, to postaje navika. Nakon nekoliko tjedana ili mjeseci, tih 20 minuta će postati sastavni dio vašeg dana, a vi ćete vidjeti značajan napredak u svom pisanju.
Naravno, nekad ćete pisati i duže od 20 minuta 🙂
> Budite realni u svojim očekivanjima i postavljanju ciljeva
Za početak neka vam cilj bude da si osigurate ovih 20 minuta za pisanje u danu i da tih 20 minuta pišete. Nije važno koliko napišete u tih 20 minuta. Nekad ćete napisati više, nekad manje. Nekad će se 20 minuta pisanja pretvoriti u sat vremena pisanja i to je odlično. No nemojte si u startu postaviti cilj da ćete svaki dan pisati dva sata ili da ćete svaki dan napisati 3000 riječi ili da ćete napisati 3000 riječi u 20 minuta. Takvi ciljevi mogu biti nerealni, a onda i obeshrabrujući i teški za postizanje.
Postavljanje realnog cilja, poput pisanja 20 minuta dnevno, omogućuje vam da se osjećate uspješno kad ispunite svoj cilj, što vas onda može motivirati da nastavite.
> Mala bilježnica ili mobitel, ili oboje
Inspiracija vas može “udariti” bilo kada i bilo gdje. Imajte uvijek sa sobom malu bilježnicu da možete u nju zapisati svoje misli i ideje. Ili ih zapišite u mobitel. Ili imajte oboje, poput mene, pa zapišete u ono čega se prvo dohvatite;) Ako imate nekoliko slobodnih minuta dok čekate u redu ili putujete javnim prijevozom, i to vrijeme možete iskoristite za pisanje. Kasnije možete zapisane ideje razraditi detaljnije.
Imam 20 minuta, ali ne znam o čemu da pišem?!
Odlično! Posložili ste svoj raspored, našli ste 20 minuta za pisanje u danu, ali sada sjedite pred praznim papirom ili ekranom i nemate pojma što da pišete? Pišite o bilo čemu! Čak ne mora biti ni vezano za vaš roman. Pišite što god vam padne na pamet. Nekad ćete imati ideju nekad ne.
Ako pišete svaki dan smanjit ćete osjećaj pritisaka na vašu kreativnost i da svaki put morate napisati nešto fantastično. Kad pisanje postane navika nedostatak inspiracije neće stopirati vaše pisanje. Zapravo desit će se da ćete krenuti pisati bez neke konkretne ideje, ali onda će se osloboditi vaša kreativnost i riječi će poteći, a vi ćete napisati puno više nego što ste mislili ili planirali.
A ako baš zapnete uvijek za inspiraciju možete posegnuti u Mini vježbe pisanja kako bi otkočili svoj spisateljski potencijal.
Na kraju i najvažnije od svega uživajte u pisanju, uživajte u procesu. Ne gledajte na pisanje kao nešto što morate, nego kao na nešto što želite, kao na vrijeme za sebe. Kada radite ono što volite i u čemu uživate, lakše ćete pronaći tih 20 minuta u danu za vrijeme za pisanje i kreativno izražavanje.